شما اینجا هستید: صفحه نخست اخبار جشنواره فیلم پروین اعتصامی اخبار هشتمین جشنواره گزارش آیین اختتامیه هشتمین جشنواره فیلم پروین اعتصامی

نهمین جشنواره ی ملی و چهارمین جشنواره ی بین المللی پروین اعتصامی

گزارش آیین اختتامیه هشتمین جشنواره فیلم پروین اعتصامی

رئیس سازمان سینمایی در مراسم اختتامیه جشنواره پروین اعتصامی: حضور قدرتمند و باشکوه بانوان در عرصه ی سینما افتخارآمیز است

حجت الله ایوبی در آیین اختتامیه هشتمین جشنواره پروین اعتصامی با اشاره به آمار دبیر جشنواره مبنی بر فعالیت 903 کارگردان خانم در سینمای ایران و حضور بیش از 2 هزار از بانوان در فعالیت های مختلف سینمایی در کشور، گفت: این عدد و رقم بسیار قابل توجه است چرا که تعداد کارگردان های زن و مرد بسیاری از کشورهای مدعی در عرصه ی سینما کمتر از تعداد کارگردان های خانم سینمای ماست.

به گزارش ستاد خبری جشنواره، "مازیار رضاخانی" در آیین اختتامیه هشتمین جشنواره پروین اعتصامی که شامگاه روز جمعه دوم آبان ماه با حضور احمد مسجد جامعی رییس اسبق شورای شهر تهران، دکتر ایوبی رییس سازمان سینمایی کشور، دکتر حاجی بابائیان معاون فرهنگی قوه قضاییه، علیرضا رضاداد دبیر جشنواره فیلم فجر، هیات داوران، هنرمندان، اصحاب رسانه و فیلمسازان با اجرای خوب فرزاد حسنی، مجری موفق تلویزیون در تالار ایوان شمس برگزار شد، گفت: حضور بیش از 903 فیلمساز زن در کشور که در مقایسه با کشوری مانند انگلستان که کمتر از یکصد کارگردان زن دارد، رقم بسیار قابل توجهی است، نشانگر آن است که مدیران فرهنگی کشور یک فرصت مناسب برای ارائه و حل مشکلات حوزه زنان در عرصه سینما در اختیار دارند.

وی با اشاره به این که این مراسم در تکریم زنان فیلمساز سینمای ایران برگزار می شود، افزود: آمار 903 فیلمساز زن خبر از یک ارتش فرهنگی زنانه می دهد که هر کدام از این زنان فیلسماز به ده ها و صدها خانواده که در آینده قرار است این مملکت را راهبری کنند، تکثیر می شوند.

دبیر جشنواره پروین اعتصامی اعلام کرد که در هشت دوره ی برگزاری جشنواره پروین اعتصامی، سعی بر این بوده است که آن چیزی که شایسته ی نقش زن در خانواده ایرانی است، به نمایش گذاشته شود و تصریح کرد: تلاش کردیم فیلمسازان زن را به سمت و سویی ببریم که به عنوان مادران آینده، همسران خانواده و افراد تاثیرگذار در جامعه ایرانی اسلامی فضا را فراهم آورند.

رضا خانی تاکید کرد: از بین 1170 فیلم که به دبیرخانه جشنواره رسیده است بیش از 80 درصد متعلق به فیلمسازان زن است، ما فقط 903 کارگردان زن داریم و بیش از دو هزار بانو در پشت صحنه سینما مشغول به کار هستند.

وی در این راستا اعلام کرد: 10 جایزه تخصصی برای عوامل پشت صحنه در جشنواره در نظر گرفته شده است تا خانم ها بدانند که نباید فقط به عنوان کارگردان یا بازیگر جلوی دوربین بروند و می توانند تصویربرداران یا صدابرداران خوبی برای سینمای ایران باشند.

دبیر جشنواره فیلم پروین از راهیابی 183 فیلم به بخش مسابقه خبر دارد و افزود: بیش از 30 کشور به جشنواره فیلم پروین، فیلم می فرستند، البته امسال تعداد آثار بخش بین الملل کمتر بوده است چرا که تعریف موضوع تخصصی این دوره از جشنواره یعنی "نقش زن در تحکیم خانواده" برای ما بسیار متفاوت از آن چیزی است که در خارج از ایران مطرح می شود.

رضاخانی یکی از اهداف جشنواره را بردن نام پروین اعتصامی به خارج از مرزهای ایران دانست و گفت: 3 سال پیش کشورهای عضو اکو با بیش از 50 فیلم در جشنواره شرکت کردند و جشنواره به اهداف خود نزدیک شد.

وی با اعلام این که 30 جایزه در مراسم اختتامیه اهدا خواهد شد، بیان کرد: با توجه به این که بودجه ی اصلی جشنواره را دکتر حجت الله ایوبی ریاست سازمان سینمایی تامین کردند و سازمان زیبا سازی شهرداری و معاونت محترم امور بانوان ریاست جمهوری و همچنین معاونت فرهنگی اجتماعی شهرداری تهران حمایت کردند، اما باید ذکر کنم که همچنان کمبود بودجه داریم.

رضاخانی با توجه به حضور احمد مسجدجامعی در مراسم اختتامیه، از مسئولین خواست یکبار برای همیشه مشکل این جشنواره و مساله ی مالی آن را حل کنند تا هر سال، گروه برگزار کننده ی جشنواره به مراکز بسیاری مراجعه نکنند و بعضا دست خالی بازگردند.

دبیر جشنواره پروین اعتصامی تصریح کرد: حرمت بانوان سینمای ایران ما خیلی بیش از این هاست که گروهی که بیش از هشت سال است با وقت گذاری این جشنواره را برگزار می کنند برای دریافت بودجه دچار مشکل باشد.

رضاخانی با اشاره به افزایش فعالیت بخش خصوصی در سینما، افزود: بودجه ی بیش از 80 درصد از آثار ارسال شده به دبیرخانه جشنواره پروین را خود فیلمسازان تامین کرده اند، مطابق تخمین ما، زنان فیلمساز در عرصه ی فیلم کوتاه حدود 1 میلیارد تومان از هزینه ی شخصی خود را صرف کرده اند و این موضوع اگر متمرکزتر شود و سمت و سویی بیابد قطعا می تواند در بیان مشکلات و مسائل مربوط به زنان و حل آن تاثیر گذار باشد.

مازیار رضاخانی با اشاره به این که جشنواره پروین امسال دو روز پیش از ماه محرم به کار خود پایان داده است، گفت: سال ها پیش در چنین روزهایی مشغول بستن سیاهه های هیئت محل خود بودم و اینک نیز امیدوارم که سیدالشهدا آقا امام حسین(ع) دست عافیت خود را بر سر همه ی ما داشته باشد.

معاونت فرهنگی قوه ی قضائیه:

هنر ابزاری به جا برای ارتقاء جایگاه زنان و خانواده است

دکتر محسن حاجی بابائیان امیری با حضور در مراسم اختتامیه هشتمین دوره ی جشنواره ی پروین اعتصامی از همه ی هنرمندان و تهیه کنندگان در خواست کردند که بر اساس واقعیت های موجود در قوه ی قضائیه از هنر به عنوان ابزاری برای ارتقاء جایگاه زن و خانواده بهره ببرند.

معاونت فرهنگی قوه ی قضائیه ضمن دعوت از همه ی کسانی که امکان و سبقه ی این فعالیت هنری را دارند، افزود: معاونت فرهنگی این قوه، درب ورود به این حوزه ها را برای شما گشوده است و با آغوش باز برای برداشتن گامی مثبت در زمینه ی واقعیت های اجتماعی مربوط به حوزه ی زنان با هنرمندان همکاری می کند.

حاجی بابائیان با اشاره به این که در در آستانه ی محرم هستیم، گفت: ماه محرم، ماه حماسه و تربیت بشریت برای استقامت در برابر مشکلات و ناهنجاری ها است، چرا که اعوجاج های جامعه می تواند مشکلاتی را فراهم کند که سرانجام آن برای یک جامعه ی متعالی خیلی مبارک نباشد و ماه محرم فرصتی است که در پیش روست و ماه آموزش مکتب آزادگی و حریت است برای همه ی ما که در این جامعه زندگی می کنیم.

معاونت فرهنگی قوه ی قضائیه بحث زن و خانواده را محور اساسی جشنواره پروین اعتصامی دانست و ادامه داد: گنجینه ی عظیمی در مهد دین و کشور ما در خصوص زن بیان شده استف ما وقتی کتاب بزرگی که مهندس بزرگ آفرینش یعنی ذات حضرت باری تعالی برای ما طراحی کرده است، ورق می زنیم، می فرمایند که "وَمِنْ آيَاتِهِ أَنْ خَلَقَ لَكُم مِّنْ أَنفُسِكُمْ أَزْوَاجًا لِّتَسْكُنُوا إِلَيْهَا وَجَعَلَ بَيْنَكُم مَّوَدَّةً وَرَحْمَةً إِنَّ فِي ذَلِكَ لَآيَاتٍ لِّقَوْمٍ يَتَفَكَّرُونَ" این آیه به عنوان یکی از گنجینه های اسرار خلقت، جامعه ی بشریت، مرد و زن را دو موجود مکمل می داند که در کنار هم و بدون فضیلت و برتری ارزشی برای ایجاد مودت و رحمت و تشکیل یک جامعه ی متعالی موظف هستند در سمت و سویی قدم بزنند که سرانجام آن رضایت باری تعالی است.

وی تاکید کرد: برخلاف مکاتب فکری مختلف که برخی در گذشته زن را جنس فروتر و جنس نازلی می دانستند و امروز هم عده ای با نگاه رادیکالی فمینیستی در تلاشند تا زن را در جایگاهی قرار بدهند که مناسب او نیست، اسلامی می گوید که زن ریحانه است و جایگاه زن را تا جایی بالا می برد که نبی مکرم اسلام حضرت رسول اکرم (ص) می فرماید که "فاطمه پاره ی تن من است و من از او بوی بهشت را استشمام می کنم"، این فرمایش پیغمبر(ص) در جامعه ی جاهلی است که دختران را زنده به گور می کردند و قتل نفس دختران برای آن ها رویه بود.

حاجی بابائیان افزود: تفاوت های جسمانی، فیزیکی، فکری، روحانی، احساسی و هوش و استعداد و ویژگی هایی که در زنان وجود دارد، خاستگاه اختلاف زن و مرد در مسئولیت هایی است که برعهده ی هر کدام گذاشته شده است اما زن و مرد در گوهر انسانیت مشترک هستند یعنی فضیلتی بر مردان به واسطه ی مرد بودن و یا تنزلی بر زنان به واسطه ی زن بودن نیست چرا که قرآن تصریح می کند که میان شما از مردان و زنان که ایمان به خدا داشته باشید و رعایت حدود الهی را بکنید به رضوان الهی وارد می شود.

وی تصریح کرد: کرامتی که دین اسلام برای زنان قائل شده است در هیچ یک از مکاتب یافت نمی شود، از دیدگاه روانشناسانه و جامعه شناسانه هیچ یک از مکاتب در خصوص زن کلامی به زیبایی دین اسلام بیان نکرده اند اما تشابه حقوق زن و مرد در اسلام مشخصا قابل پذیرش نیست و در اداره ی امور نمی توان انتظار واحدی از زن و مرد داشت.

معاون فرهنگی قوه ی قضائیه تسری چنین نگاهی را مانند این دانست که پارچه ای را با مقیاس لیتر و ارزش های انسانی را با مقیاس سانتی متر اندازه بگیرند و افزود: یگانه مرجع تعیین حقوق افراد ذات اقدس باری تعالی است که مساله ی استکمال شخصیت زنان را در کانون خودش قرار داده است و با این نگاه جایگاه زن جایگاهی مثال زدنی و ارزشمند خواهد بود که برخلاف آن چه امروز در جهان ترویج می شود، جایگاهی ارزشی خواهد بود.

حاجی بابائیان گفت: اگر زنان ما جایگاه واقعی خود را پیدا کنند، جامعه متعالی خواهد شد. کما این که در کلام امام (ره) داریم که می فرمایند، از دامان زن مرد به معراج می رود.

وی با اشاره به حضور بانوان هنرمند در جشنواره فیلم فجر، تاکید کردند: بعضا آثار بسیار ارزشمندی توسط خانم ها ارائه شد و درخشش بسیاری داشتند و این نشان می دهد که در بحث نبوغ و استعدادهای زنان، قطعا باید درنگ و تامل بیشتری بکنیم و از این استعداد و توانمندی بهره ی بیشتری ببریم.

این مقام مسئول بیان کرد: قوه ی قضائیه جمهوری اسلامی ایران بر اساس نگرشی که به تعالی و کمال انسان دارد، در حوزه ی خانواده در تمام کشور دفاتری تحت عنوان دفاتر "حمایت از خانواده و کودک" تاسیس کرده است که بر خلاف نگرش دیرینه ای که قوه ی قضائیه را از طریق محاکم، دادگاه و قضات می شناسند، خدمات ارزشمندی را در خصوص رسیدگی به امور زنان بدسرپرست و بی سرپرست و در معرض خطر صورت داده اند و خدماتی ارائه داده اند که از فروپاشیدن خانواده ها جلوگیری کرده اند.

رئیس سازمان سینمایی:

حضور قدرتمند و باشکوه بانوان در عرصه ی سینما افتخارآمیز است

حجت الله ایوبی در آیین اختتامیه هشتمین جشنواره پروین اعتصامی با اشاره به آمار دبیر جشنواره مبنی بر فعالیت 903 کارگردان خانم در سینمای ایران و حضور بیش از 2 هزار از بانوان در فعالیت های مختلف سینمایی در کشور، افزود: این عدد و رقم بسیار قابل توجه است چرا که تعداد کارگردان های زن و مرد بسیاری از کشورهای مدعی در عرصه ی سینما کمتر از تعداد کارگردان های خانم سینمای ماست.

وی با تشکر از مازیار رضاخانی که به عنوان دبیر جشنواره با وجود سختی های بسیار با انرژی و علاقه هشتمین جشنواره فیلم پروین را برگزار کرده است، گفت: یکی از حرف های گفتنی ایران و فرهنگ و تمدن ایرانی نقش و جایگاه بانوان در عرصه های مختلف به ویژه در عرصه ی فرهنگ و هنر است.

رئیس سازمان سینمایی ابراز امیدواری کرد بتوان جشنواره پروین اعتصامی را که دست اندرکاران آن چندین سال سابقه ی مناسب در برگزاری آن دارند، در کشورهای مختلف برگزار کرد و افزود: من یقین دارم که این حرف از حرف های شنیدنی مردم ایران خواهد بود که در ایران بزرگ و پرافتخار بانوان چنین فعال و حتی پیش رو هستند.

ایوبی با اشاره به این که حضور بانوان درعرصه های سیاسی و اجتماعی در جهان با تاخیر بسیاری صورت گرفت، افزود: حق رای زنان یک پدیده ی قرن بیستمی است که در سال 1919 از شمال اروپا به تدریج صورت گرفت و زنان در فرانسه در سال 1949 و در پرتغال در سال 1975 یعنی با تاخیر بسیار وارد عرصه ی سیاسی شدند و پس از ورود نیز حضور زنان در عرصه های سیاسی بسیار ناچیز بود.

وی در ادامه گفت: بر این اساس حضور قدرتمند و با شکوه بانوان در عرصه های فرهنگی و هنری در ایران برای من که رئیس سازمان سینمایی هستم بسیار افتخار آمیز است و با این عدد و رقم به نظر می رسد که ریاست سازمان سینمایی هم حق خانم هاست.

رئیس سازمان سینمایی همچنین درخواست کرد که همگان کمک کنند تا این سینما که حرف های گفتنی و شنیدنی بسیاری دارد، مورد حمایت قرار بگیرد و افزود: اگر می خواهیم ثابت کنیم که قرائت جمهوری اسلامی ایران از حضور زنان، قرائتی متفاوت با برخی کشورهای عربی و برخی از کشورهای اطراف است و بسیاری از سخنانی که درباره ی ما گفته می شود، ناصواب و نادرست است، سینما به راحتی می تواند چنین کاری را انجام دهد و حمایت از سینماگران و برخی از بانوان برجسته سینماگری که جهانی هستند، می تواند تاثیرگذار باشد.

اهدای بیش از 30 تندیس در هشتمین دوره ی جشنواره سینمایی پروین اعتصامی

در بخش اهدای جوایز اختتامیه جشنواره فیلم پروین که با اجرای پرشور و زیبای "فرزاد حسنی" همراه بود، هیئت داوران جشنواره متشکل از نیکی کریمی، کمال تبریزی، رضا میرکریمی، محمد مهدی عسگرپور و محمدرضا اصلانی در بخش اول بدین ترتیب جوایز را اهدا کردند:

 • در بخش بهترین فیلم داستانی تندیس نیلوفر زرین، دیپلم افتخار و مبلغ 20 میلیون ریال جایزه نقدی به فیلم حذف اضطراری  به کارگردانی فهیمه آقاحسنی و پیمان نعیمی تعلق گرفت.
 • در بخش بهترین فیلم مستند تندیس نیلوفر زرین، دیپلم افتخار و مبلغ 20 میلیون ریال جایزه نقدی به فیلم سه چنک حاک به کارگردانی یاسر خیر تعلق گرفت.
 • در بخش بهترین فیلم پویانمایی تندیس نیلوفر زرین، دیپلم افتخار و مبلغ 20 میلیون ریال جایزه نقدی به فیلم درخت ساخته ساره شفیعی پور تعلق گرفت.

همچنین جایزه ویژه هیئت داوران در این بخش، شامل تندیس نیلوفر زرین، دیپلم افتخار و مبلغ 20 میلیون ریال جایزه نقدی به سه فیلم خدیجه نی زن و رمه هایش، درمیان شاخه ها و مروارید به کارگردانیآقای امیر شکرگزارناوی اهدا شد. و دیپلم افتخار هیئت داوران در این بخش نیز به فیلم موقت به کارگردانی بهزاد آزادی تعلق گرفت.

در بخش دوم اهدای جوایز که به بخش تخصصی نیلوفر زرین، با عنوان زنان شاخص ایرانی و فیلمنامه اختصاص داشت،هیئت انتخاب متشکل از منوچهر مشیری، بهرام عظیم پور، مجید برزگر، مهرزاد دانش، علیرضا گلپایگانی و پریوش نظریه و فرناز قیصری پور به عنوان مدیر عامل خانه حمایت از زنان هنرمند ایرانیان و مدیر اجرایی جشنواره، جوایز را به قرار زیر اهدا کردند:

 • در بخش بهترین کارگردان زن، تندیس نیلوفر زرین، دیپلم افتخار به همراه 10 میلیون ریال جایزه نقدی به مریم رزاقی برای کارگردانی فیلم اویا تعلق گرفت.
 • در بخش بهترین فیلمنامه نویس زن، تندیس نیلوفر زرین، دیپلم افتخار به همراه 10 میلیون ریال  جایزه نقدی به محبوبه محمد زکی برای فیلمنامه ی جوجه ماشینی اهدا شد.
 • در بخش بهترین تدوینگر زن، تندیس نیلوفر زرین، دیپلم افتخار به همراه 10 میلیون ریال جایزه نقدی به مهتا نیلفروشان برای تدوین فیلم دوسوی خط باریک تعلق گرفت.
 • در بخش بهترین بازیگر زن، تندیس نیلوفر زرین، دیپلم افتخار به همراه 10 میلیون ریال جایزه نقدی به زهرا و زینب ابراهیمی برای بازیگری در فیلم ژیلا اهدا شد. همچنین دیپلم افتخار هیئت داوران در این بخش به مهسا علافر برای بازیگری در فیلم حذف اضطراری اهدا شد.
 • در بخش بهترین پژوهشگر زن، تندیس نیلوفر زرین، دیپلم افتخار به همراه 10 میلیون ریال  جایزه نقدی به آزاده بی زار گیتی برای پژوهش فیلم سپیده دمی که بوی لیمو می داد تعلق گرفت.
 • در بخش بهترین انیماتور زن، تندیس نیلوفر زرین، دیپلم افتخار به همراه 10 میلیون ریال  جایزه نقدی به محبوبه محمدزکی برای انیماتوری فیلم جوجه ماشینی اهدا شد.
 • در بخش بهترین صداگذار زن، تندیس نیلوفر زرین، دیپلم افتخار به همراه 10 میلیون ریال جایزه نقدی به زهره علی اکبری برای صداگذاری مجموعه فیلم هایشان در بخش مسابقه جشنواره تعلق گرفت.
 • در بخش بهترین تصویربردار زن، تندیس نیلوفر زرین، دیپلم افتخار به همراه 10 میلیون ریال جایزه نقدی به باران جعفری برای تصویربرداری فیلم ماهی شکم پر اهدا شد.

همچنین در این بخش جایزه ی بهترین نام فیلم، شامل دیپلم افتخار هیئت داوران به فهیمه آقا حسنی و پیمان نعیمی برای نام فیلم حذف اضطراری تعلق گرفت.

جایزه بهترین فیلم بخش «زنان شاخص ایرانی» نیز شامل تندیس پروین زرین، دیپلم افتخار و مبلغ 20 میلیون ریال جایزه نقدی به فیلم بانو به کارگردانی محمد صفا تعلق گرفت.

در این بخش خیریه ی یاران برکت مهر نیز جایزه ای ویژه در نظر گرفته بود که پریوش نظریه به عنوان بانی این خیریه، یک سکه بهار آزادی را به سعید روستایی برای کارگردانی فیلم از طرف آنها، تقدیم کرد.

هیئت داوران بخش فیلمنامه نیز شامل؛ تینا پاکروان، اشرفی زاده، علی اکبر قاضی نظام و علیرضا گلپایگانی، جوایز هنرمندانی که فیلمنامه ها را براساس اشعار و اندیشه های بانو پروین اعتصامی نوشته بودند، به قرار زیر اهدا کردند:

 • تندیس پروین زرین، دیپلم افتخار به همراه 10 میلیون ریال به نسیم سیفی پور و نسیم محمدی و مجید شیدا برای فیلمنامه نارین تعلق گرفت.
 • تندیس پروین زرین، دیپلم افتخار به همراه 10 میلیون ریال به سهیلا علوی زاده  برای فیلمنامه پونمایی پیراهن صورتی اهدا شد.

دیپلم افتخار هیئت داوران در این بخش به راضیه بهرامی راد برای فیلمنامه عروس زمستان و مهدی بوستانی شهربابکی برای فیلمنامه زخم اهدا شد.

 • در بخش تجلیل و تقدیر و اهدای جوایز «نقش زن در بنیاد خانواده» جشنواره نیز از عالم وزیری (پرستار دوران دفاع مقدس)، نرگس آبیار (کارگردان فیلم شیار 143)، مه بانو صحت بخش با نام هنری سیمین انصاری (هنرور پیشکسوت سینما)، پریسا ساسانی (خبرنگار سینما خبرگزاری مهر) و نادر طریقت (کارگردان سینما) با اهدای تندیس پروین زرین و دیپلم افتخار تقدیر شد.
 • در بخش جایزه بهترین فیلم بخش «نقش زن در بنیاد خانواده» نیز تندیس پروین زرین، دیپلم افتخار و مبلغ 20 میلیون ریال جایزه نقدی به فیلم چند شاخه گل مریم به کارگردانی محمد قاسم پور تعلق گرفت. دیپلم افتخار هیئت داوران در این بخش به سعید روستایی برای کارگردانی فیلم از طرف آنها و سیدمهدی موسوی برای کارگردانی فیلم زندگی شاید همین باشد اهدا شد.
 • در بخش جایزه بهترین فیلمساز زن سال نیز هیئت داوران متشکل از امین تارخ، فرهاد توحیدی و کیوان کثیریان، 9 فیلم بلند سینمایی زنان فیلمساز سینمای ایران که دارای پروانه ساخت و نمایش سینمایی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هستند و از فروردین 1390 تا مرداد 1393 در سینماها اکران شده اند را مورد بررسی قرار داده و از میان آن ها، تندیس پروین زرین و دیپلم افتخار به نیکی کریمی به پاس کارگردانی تحسین برانگیز فیلم سوت پایان تعلق گرفت.
 • در بخش جوایز اهدایی دبیر جشنواره، دیپلم افتخار به محمدتقی فهیم برای فیلم قوچ ها خیالبافی می کنند و محمدرضا رکن الدینی قلعه دژ برای کارگردانی فیلم من در محدوده ادراک به عنوان بهترین فیلم پیشرو تقدیم شد.

همچنین در این بخش از سیدهادی منبتی به عنوان مدیر عامل موسسه تصویر شهر به پاس حمایت از جشنواره پروین با اهدای تندیس پروین زرین و دیپلم افتخار تقدیر شد.

هیئت داوری معاونت فرهنگی قوه قضاییه شامل؛ مریم نقیبی، مهناز افضلی، منوچهر محمدی و داوود سماواتی یار، جوایز خود را به قرار زیر اهداء کردند:

 • در بخش بهترین فیلم داستانی، تندیس پروین زرین، دیپلم افتخار و مبلغ 20 میلیون ریال جایزه نقدی به فیلم از طرف آنها به کارگردانی سعید روستایی اهدا شد. همچنین تندیس پروین زرین، دیپلم افتخار و مبلغ 20 میلیون ریال جایزه نقدی به فیلم مسافر به کارگردانی رقیه توکلی تقدیم شد و دیپلم افتخار و مبلغ 20 میلیون ریال جایزه نقدی به فیلم یه روز خوب به کارگردانی سوسن سلامت تعلق گرفت.
 • در بخش بهترین فیلم مستند، تندیس پروین زرین، دیپلم افتخار و مبلغ 20 میلیون ریال جایزه نقدی به فیلم خواهرم محدثه به کارگردانی عاطفه محرابی اهدا شد، تندیس پروین زرین، دیپلم افتخار و مبلغ 20 میلیون ریال جایزه نقدی به فیلم سپیده دمی که بوی لیمو می داد به کارگردانی آزاده بی زار گیتی تعلق گرفت و دیپلم افتخار و مبلغ 20 میلیون ریال جایزه نقدی به فیلم خدا اشتباه نمی کند به کارگردانی بهروز نورانی پور اهدا شد.

همچنین جوایز بخش بین الملل به قرار زیر اعلام شد:

 • در بخش بهترین فیلم داستانی، تندیس پروین زرین، دیپلم افتخار و مبلغ  1000دلار جایزه نقدی به فیلم سوپرمن، اسپایدرمن یا بتمن به کارگردانی تودور گیور گیو از کشور رومانی تعلق گرفت.
 • در بخش بهترین فیلم مستند، تندیس پروین زرین، دیپلم افتخار و مبلغ  1000دلار جایزه نقدی به فیلم 18 کیلوگرم به کارگردانی کاسپر چوباک از کشور لهستان اهدا شد.
 • در بخش بهترین فیلم پویانمایی، تندیس پروین زرین، دیپلم افتخار و مبلغ  1000دلار جایزه نقدی به فیلم مامان بزرگ به کارگردانی کارلوس ادوارد و اسمیت روبیرا از کشور کلمبیا تعلق گرفت.

آیین اختتامیه هشتمین جشنواره ملی و چهارمین جشنواره بین المللی فیلم پروین اعتصامی با اجرای موسیقی توسط گروه شرنگ به پایان رسید.

 

کانال تلگرام جشنواره


فراخوان نهمین دوره جشنواره

منوی اصلی


حامیان هشت دوره پیشین جشنواره فیلم پروین اعتصامی